HOCHKREUTZ, STALL – AVSTRIJA, 21.1.15
1.INUK 170 cm, 120/83/106, R 20,3, teža 1290g
-smuči spadajo med klasične turne smuči in imajo že relativno široko geometrijo, ki pride prav v celem snegu,kjer so dobro plovne in lahko vodljive, čemur pripomore rocker tehnologija v konici smuči, ki je zelo uporabna tudi pri hoji, kjer so obrati lahkotnejši.Smuči so zelo lahke, vendar so primerno ojačane z tehnologijo stranic po celi dolžini smuči, kar nam omogoči zelo dobre vozne lastnosti v vseh pogojih in seveda zelo dobro odzivnost iz enega v drug zavoj. So primerne za širok krog uporabnikov turnega smučanja ker ustrezajo vsakemu, ki jih obuje in praktično v vseh razmerah delujejo dobro. Testirali z vezmi Marker F12, ki nam ponujajo zelo dober prenos sile na robnike pri smučanju, pri hoji so preklopi naklonov hitri, majhen minus je le, njihova teža.
2.QANIK 170 cm, 114/76/102, teža1360g
-so klasične turne smuči in glede na svojo usmerjenost in pozicijo,ki naj bi bila za srednji razred turnih smučarjev, se izkaže za točno tako. Zelo ustreza vsem, ki radi smučajo z nekoliko bolj klasično smučarsko tehniko, z poskakovanjem v pršiču, kjer so malce manj plovnem kot Inuk. So tudi malce manj odzivne od Inuka, ker ne vsebujejo tehnologije stranic, imajo pa leseno sredico, kar smučem da, zelo solidno odzivnost in trdno torzijsko oporo v vseh snežnih pogojih. V konici smuči imajo Rocker tehnologijo, z čimer je njihova vodljivost boljša, kot tudi sama hoja navzgor. Pri hoji nam obračanje in preklopi z vezmi Marker F10, ni povzročalo težav.
3.NUNATAQ 178cm, 139/107/123, 1760g
– smuči so bile najširše in najdaljše od smuči,ki smo jih imeli možnost testirati tokrat. In seveda je bil to model smuči, ki nas je najbolj razdelil po mnenjih o njeni uporabnosti, ker pri njih zelo pride do izraza smučarska usmerjenost in predznanje uporabnika. Tudi klasični turni čevlji so prešibki,da bi nam nudili zadostno oporo pri vijuganju v pršiču, kjer čutimo močne pritiske in rotacije na zgornji del čevlja. Vsekakor morajo biti čevlji, ki bi ustrezali temu modelu smuči, bolj Freeridersko usmerjeni, torej z večjo trdnostjo školjke. So pa smuči glede na svojo širino in dolžino, kar ekstremno lahke, ker vsebujejo leseno sredico z zračnimi kanali in so ojačane z tehnologijo stranic po celi dolžini smuči, zaradi česar so dobro odzivne in stabilne. Vsebujejo tudi FullRocker tehnologijo, kar pomeni, da so negativno mostičene ,z čimer so odlično vodljive in plovne v pršiču, kjer pa seveda rabijo malce večjo hitrost,da lepo zavijejo. Ko imamo prostor in vse te pogoje, postanejo prava Freeriderska zverina, ki jo je težko zaustaviti. Ker je odlično konstrukcijsko podprta, se dobro znajde tudi na trdem , pa tudi skorja ji ne povzroča nobenih težav. V kombinaciji z Markerjevimi Free ali Tour vezmi so krasna kombinacija voznih lastnosti v smislu odličnih prenosov sil na robnike, kar zagotavlja široko vpetje vezi v samo smučko. Vse te lastnosti nam dajo veliko varnost, dober občutek na smučeh, zato tudi samo težišče in mehkoba nista toliko pomembni. Vsekakor pa rabiš malo več zavojev, da se privadiš na tak tip smuči. Torej smuči so primerne za vse ljubitelje Freeride smučanja, ki želijo imeti smuči za vse pogoje in seveda z čim manjšo težo za nošenje navzgor.
4. MANTRA 170 cm, 132/100/118, 2000g, Radij21,5
– smuči spadajo med Freeride smuči, kar nam pove tudi njihova teža, ki je bistveno višja kot pri Turnih modelih smuči. Ta teža je predvsem posledica ojačitve iz titanala, ki jo imamo v sami konstrukciji smuči, ki je poleg lesene osnove, dodatno ojačana tudi z tehnologijo stranic. Kar pomeni,da smuči ne bomo vlekli s seboj na dolge turne pohode, ampak bo koristila predvsem krajšim skokom na vrhove gora v iskanju še boljšega in nedotaknjenega pršiča. Testirali smo dolžino 170 cm, kar je za ta namen mogoče malce prekratko, ampak vseeno dovolj, da smo ugotovili njene posebnosti. Tehnologija Fullrocker, se pokaže kot odlična pri vodljivosti in okretnosti v navezovanju zavojev v celem snegu in je glede na njihov relativno kratek radij, zelo odzivna tudi pri manjših hitrostih. Zaradi svoje konstrukcije, so smuči prav tako zelo dobre v trdem in v skorji. Njihov minus, bi bil edino pri teži, kjer je dolgotrajna hoja kar naporna in seveda prečenje v trdem potem pobere precej več energije. Prav tako, pa so v kombinaciji z Markerjevimi modeli vezi, najboljša kombinacija in velja isto, kot zgornji opis za smuči Nanutaq.
5. AMARUQ 170cm, 127/88/109, 1399g,radij 18,7
-smuči so sicer iz lanske kolekcije in so najbolj po geometriji podobne letošnjemu modelu Kendo. Spadajo v skupino Free-Turnih smuči in so se pokazale kot najbolj univerzalne med vsemi modeli in so bile zares vsem takoj domače. So krasna kominacija vseh zgoraj omenjenih modelov in so primerne za vse vrste podlage, ki jo dobimo pri turnem smučanju, kot tudi za v urejena smučišča. Imajo klasično oblikovan most, se pravi kontaktna točka smuči, sega od svoje najširše točke na začetku, pa do konca, pri repih smuči. Prav zato, se lahko z njo podate tudi na smučišče, nima rocker tehnologije v konici, in s tem konica smuči, že lepo začenja zavoj. Tehnologija stranic po celi dolžini, pa proizvaja odličen in enakomeren odziv smuči. So zelo lahke in so primerne za dolge ture. Lahko se kombinirajo tudi z drugimi znamkami vezi, ki so mogoče lažje in s tem še bolj uporabne.
-KOMENTAR AVTORJA.
-pri smučeh Volkl, nas je navdušilo kar nekaj stvari. In sicer tri najbolj ključne stvari. Konstrukcijsko so zelo močne, pri čemer ti posledično ni potrebno biti nežen z pritiski na njih in tudi težišča ti ni treba kontrolirati preveč. Enostavno si lahko bolj grob pri smučanju, za kar so zaslužne tudi same Markerjeve vezi, ki so res narejene za široke smuči z dobro sestavo. So lahke za hojo in neverjetno,sneg se med samo hojo, ni nabiral na zgornjo oblogo smuči in s tem povzročal dodatnih uteži pri dolgem vzponu. In tretja stvar je njihova vodljivost in okretnost v pršiču, kjer pride do izraza tudi njihova dobra odzivnost. Ker smo vsi uporabniki Dynafitovih vezi, so se nam zdele Markerjeve vezi nekoliko težke, vendar so nas vseeno prepričale s tem, da so preklopi lahki in hitri. Največ z njimi, pa dobimo pri samem smučanju, kjer je njihov odziv, popolnoma enak, kot pri klasičnih alpskih vezeh. Žal smo opravili turo-test v močni difuzni svetlobi, zaradi česar so bile hitrosti pri smučanju precej manjše in zaradi tega nismo dobili vseh informacij bolj popolnih.
R.S.
Zoran Kovačević
Zdravo!
Če bi med seboj primerjali modela Amaruq in Inuk, kako bi ovrednotili glavno razliko med smučkama- full camber pri prvi in tip rocker pri drugi? Kateri tip smučke se vam zdi primernejši za naše razmere? Hvala za info in pohvale za dober test.
Pozdrav, Zoran
P.s. Če razpolagate z informacijo – ali je poleg teže še kakšna bistvena razlika med modeloma Inuk in Amak?
Rok Svetina
Zoran, odgovor si dobil po elektronski pošti.
Lep dan
Jaka Uršič
Mene pa pravzaprav zanima enako vprašanje kot Zorana. Bi lahko morda še meni poslal odgovor?
Lp
Rok Svetina
Živjo.
Smuči so v osnovi, sestavi, zelo podobne, imajo pa vsaka svoje pluse. Stvar, kjer bi se odločil za en ali drug model pa je v tem, da Amaruq je širša in bolj plovna, če ste bolj nagnjen k Freeride smuki, je to to. So res univerzalne za vse snežne pogoje,še bolj upurabne bi bile z Rockerjem v špici, kar pa jih naredi stabilnejše v tdem, tudi v urejenem smučišču in mogoče malce manj vodljive v celcu ali skorji, kar je plus pri smučeh Inuk, ki Rocker v konici imajo. Inuk so so malce ožje, bolj primerne za turnega smučarja, ki ne išče toliko pršiča, kar pa ne pomeni, da niso dobro plovne v pršiču. So lepo vodljive, odzivne in tudi plovne, kar jim pomaga Rocker v konici smuči, pa nekoliko so lažje od Amaruqa. Torej razliko pri odločitvi katere smuči bi izbral, bi bila smučarska usmerjenost. Kvaliteta smuči pa je zelo podobna.
LPR